KNTB dosáhla v uplynulých dvou letech na evropské dotace ve výši 710 milionů korun

KNTB dosáhla v uplynulých dvou letech na evropské dotace ve výši 710 milionů korun foto

Chirurgický operační robot, dva lineární urychlovače, nový SPECT-CT, 21 nových ultrazvuků, 355 kusů infuzní techniky. To je jen stručný výtah z investic, které Krajská nemocnice T. Bati mohla realizovat. Celkem se jednalo o zhruba 860 přístrojů. „Díky evropským dotacím jsme dosáhli na vynikající vybavení, což ocení zdravotníci a především pacienti. Největší investici představovaly dva lineární urychlovače, nejmodernější a šetrnější přístroje, sloužící k ozařování zhoubných nádorů onkologických pacientů,“ upřesnil člen představenstva pro ekonomickou a personální oblast Krajské nemocnice T. Bati Ing. Martin Déva.

Částka 710 milionů korun je ve Zlínském kraji – pokud se jedná o čerpání dotací ve zdravotnictví – jednoznačně nejvyšší. "Rád bych poděkoval všem zaměstnancům krajské zlínské nemocnice, kteří se na projektu podíleli. Od získání dotací přes nákupy nebo stavební práce až po instalaci a využití všech přístrojů a technologií v praxi. Projekty totiž předem nebyly připravené a termíny pro podání žádostí byly šibeniční. Děkuji všem za vynaložené úsilí,“ uvedl Ing. Radim Holiš, hejtman Zlínského kraje s tím, že samotný Zlínský kraj KNTB poskytl úvěr na předfinancování dotačních investic ve výši 300 milionů korun. Jeho kolegyně, náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví MUDr. Olga Sehnalová k tomu dodala: „Takto rozsáhlé investice do přístrojového vybavení a do zlepšení komfortu pro pacienty umožní posunout kvalitu péče v Krajské nemocnici T. Bati na vyšší úroveň v souladu s nejmodernějšími medicinskými trendy v mnoha oblastech, ať už se týkají zobrazovacích či laboratorních metod, robotické operativy, nově zrekonstruovaných operačních sálů či bezprostřední pooperační péče.“

Nejvýznamnější investice KNTB v rámci výzev IROP (REACT-EU):

2 ks lineárních urychlovačů (133,1 milionů, Komplexní onkologické centrum KNTB) – přístroje slouží k ozařování zhoubných nádorů onkologických pacientů.

Chirurgický operační robotický systém včetně kompatibilního operačního stolu (70 milionů, Oddělení centrálních operačních sálů KNTB) – přístroj nejčastěji využívají urologové, chirurgové a gynekologové, převážně u onkologických pacientů.

Modernizace dvou operačních sálů s vybudováním dospávání (64 milionů, Oddělení centrálních operačních sálů KNTB) – přestavba a kompletní modernizace, vyšší kapacita dospávacího prostoru.

SPECT-CT (28,6 milionů, Oddělení nukleární medicíny KNTB) – špičkový hybridní přístroj, moderní SPECT-CT kamera je kombinována s plnohodnotným 16 vrstvým CT přístrojem.

Tkáňový procesor se zalévací linkou a automatickým rotačním mikrotomem (16,5 milionů, Patologické oddělení KNTB) – automat na zpracování tkání, na zalití tkání do parafínu a na řezání zalitých tkání.

Generátor kyslíku (11,4 milionů, několik oddělení) – stavba a technologie, výroba medicinálního kyslíku.

Hmotnostní spektrometr (10,3 milionů, Oddělení klinické biochemie a farmakologie) – přístroj s možností velmi přesného měření koncentrace léků a steroidů v pacientově těle.

Hematologická linka (10 milionů, Hematologicko-transfuzní oddělení KNTB) -hematologické analyzátory, které měří a vyšetřují parametry periferní krve plus nátěrový a barvící automat.

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně chystá další velké investice do přístrojů i v následujících letech. Proto již na podzim 2023 podala tři žádosti o dotace z národního plánu obnovy. Celkem se jedná o částku více než 247 milionů korun.

Co se děje
nového?

KNTB logo

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.