KNTB zprovoznila nové operační sály a robotický systém

KNTB zprovoznila nové operační sály a robotický systém foto

Modernizace dvou operačních sálů pro vybranou chirurgickou operativu stála 55 milionů korun, které získala krajská nemocnice z dotačního projektu REACT-EU. Jejich vybavení včetně dospávacího pokoje je v hodnotě 21 milionů (z toho 13 milionů REACT-EU).

Nové sály mají nejmodernější vybavení včetně operačních stolů nebo světel, velkou změnou prošel také tzv. dospávací pokoj, jehož kapacita se navýšila z pěti na 12 lůžek. „Jeden sál je určen především pro robotickou operativu, budou se tam střídat operatéři z urologie, gynekologie a chirurgie. V dalším sále zvažujeme ortopedické, neurochirurgické nebo traumatologické výkony. Tyto obory mají své operační sály, díky tomuto rozšíření by však mohly navýšit své operační kapacity,“ uvedl primář Oddělení centrálních operačních sálů Krajské nemocnice T. Bati MUDr. Rudolf Mana s tím, že obrovským posunem je větší dospávací pokoj, ve kterém tráví čas pacienti po operacích. „Průměrně tam odoperovaní pacienti stráví dvě hodiny, po náročnějších operačních výkonech někteří zůstanou i přes noc, aby se ráno rozhodlo, zda se umístí na JIP nebo na standardní pokoje. To dříve nebylo z kapacitních důvodů možné a změna umožní odlehčení části jednotek intenzivní péče v nemocnici,“ dodal primář Mana.

Robotický operační systém bude na novém sále využíván především pro operace onkologických pacientů. Nejčastěji z oblasti urologie. „Robota využijeme například při radikálních prostatektomiích, u resekcí tumoru ledvin nebo při plastické operaci ledvinné pánvičky. Museli jsme všichni – tedy celý operační tým lékařů, sester i sanitářů projít komplexním školícím programem robotické operativy, udělat zkoušky a získat certifikát. Bylo to velmi náročné, ale samozřejmě potřebné, protože se jedná o obrovskou změnu a posun, úplně jiný styl operování,“ konstatoval primář Urologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati MUDr. Martin Kučera.

„Po zprovoznění nového lineárního urychlovače na onkologickém oddělení a modernizaci pokojů chirurgického oddělení jde v krátké době o další významnou dokončenou investici v Krajské nemocnici Tomáše Bati. Jen v letošním roce investujeme do přístrojového vybavení a modernizace téměř osm set milionů korun,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

„Nové operační sály umožní nejen rozvoj robotické operativy, což posouvá medicínské renomé KNTB mezi špičku v oboru, ale zkvalitní se tím i celkové zázemí operačních oborů nemocnice,“ doplnila náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví Olga Sehnalová.

 Robotický operační systém pořídila nemocnice díky dotacím REACT-EU za více než 65 milionů korun. První robotická operace se uskuteční 6. října. Primář urologie Martin Kučera se svým týmem bude pacientovi kvůli onemocnění rakovinou odstraňovat prostatu.

Co se děje
nového?

KNTB logo

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.